"Адаптація п'ятикласників до умов навчання в середній ланці»
"Особистість характеризується не тільки тим,
що вона робить, але і тим як вона це робить»
Ф.Энгельс
Що відчуває дитина (учень, п'ятикласник), опинившись в середній школі? Він - як космонавт, що перелетів з однієї, знайомої і обжитої планети, на іншу-теж трохи знайому, про яку він колись чув, але аж ніяк не очікував, що так скоро тут виявиться! І як добре, якщо побудована система- це своєрідний скафандр, який не тільки оберігає, а й допомагає дитині, піклується про нього, впорядковує обертання метеоритів (батьків, педагогів, школярів) навколо планети "П'ятий клас".
Перехід в п'ятий клас дуже важливий період в житті дітей. Від того, як пройде процес адаптації, залежить все подальше життя дитини. На початку навчального року практичним психологом школи Лапшиною Ірино Григорівною, було проведено моніторингове дослідження адаптації учнів 5 класу. Дослідження проводилось протягом вересня – жовтня 2020 р. Обстеженню підлягали учні 5-го класу. Загальна кількість респондентів склала 17 осіб ( 17 – всього учнів у 5-му класі).
Провівши діагностування по адаптації учнів п’ятих класів, можна зробити наступний висновок:
- адаптованих до середньої школи - 15 учнів (88,2 %), у них високий або середній рівень самооцінки; низький або нормальний рівень тривожності; позитивний статус в класі; позитивна шкільна мотивація;
- дезадаптованих – 2 учня (11,8 %), які не впоралися із завданнями належним чином; мають низький рівень самооцінки; поки що виявлена тривала адаптація;
Причинами тривалої адаптації в 5 класі є наступне:
- Різні вимоги з боку вчителів-предметників, необхідність всі ці вимоги і враховувати, і виконувати.
- Великий потік інформації, незнайомі терміни, слова. Потрібно навчити п'ятикласників користуватися довідниками і словниками, а також навчити питати про значення незрозумілих слів у дорослих.
- Почуття самотності через відсутність першої вчительки, а класному керівнику не вдається приділити всім необхідну увагу.
- Всі переживання цього віку природні і допомагають учневі дорослішати, тому вчителям треба просто бути уважнішими і добрішими, щоб допомогти школяреві пережити цей складний період.
Аналіз відвіданих уроків, контрольних робіт свідчить, що в оцінюванні навчальних досягнень у 5 класі у порівнянні з початковою школою значних розбіжностей не спостерігається. Майже всі учні продовжують навчатися на тому рівні, на якому і навчалися.
Цікаві навчальні предмети для 5 класу є:
- Фізична культура (53 % класу);
- Малювання (47 % класу);
- Математика (23,5 % класу);
- Англійська мова (11,8 % класу);
- Трудове навчання (11,8 % класу);
- Інформатика (6 % класу);
- Зарубіжна література (6 % класу);
Улюблені заняття на дозвіллі 5 класу є:
- Грати в футбол (29 % класу);
- Грати у телефоні (18 % класу);
- Танцювати (18 % класу);
- Малювати (12 % класу);
- Грати з молодшими братами/ сестрами (12 % класу);
- Писати (12 % класу);
- Співати (6 % класу);
- Готувати (6 % класу);
- Відпочивати (6 % класу);
- Їсти (6 % класу);
Отже, в цілому рівень адаптації п`ятикласників до навчання у школі є достатнім. Учні, які мають низькі показники за всіма або більшістю досліджуваних аспектів потребують подальшого супроводу з боку вчителів, батьків та психолога.