Адаптація учнів десятого класу
У шкільному житті дитини існує три переломні моменти: вступ до школи (1 клас), перехід до середньої ланки (5 клас) і перехід до старшої школи (10 клас), адже в цей час відбувається дуже багато змін.
10 клас - це перехідний період від дитинства до серйозного навчання , розслаблення між двома серйозними етапами навчання (закінчення 9 класу, отримання першого документа про освіту, роздоріжжя - до коледжу, ліцею чи до 10 класу… і літній відпочинок – я вже дорослий , можна подовше погуляти, то, що ж вибрати? Прислухавшись порад батьків – і рішення прийняте – 10 клас).
В Новонекрасівському ЗЗСО практичним психологом Лапшиною Іриною Григорівною було проведено моніторингове дослідження адаптації учнів 10 класу. Дослідження проводилось протягом жовтні-листопаді 2020 р. Обстеженню підлягали учні 10-го класу.
Для цього були використані методи вивчення:
1.Спостереження за діяльністю вчителів-предметників та класного керівника:
- відвідування та аналіз уроків;
- самопідготовка учнів.
2.Аналіз документації: журнали, щоденники, зошити і т. д.
3.Бесіди з учителями – предметниками і класним керівником за підсумками навчальної діяльності та аналіз даних, отриманих у результаті співбесіди.
4. «Методика діагностики соціально-психологічної адаптації» (К. Роджерс, Р. Даймонд) — визначення ступеня соціально-психологічної адаптації;
5. «Виявлення рівня тривожності у підлітків» (Кондаш) — визначення сфери, що є для школярів основним джерелом тривоги;
6. Соціометрія;
Перевірка зошитів в учнів 10 класу показала, що письмові роботи учнів (класні та домашні) здійснюється регулярно і якісно. Але не всі учні дотримуються єдиного орфографічного режиму: почерк, каліграфія учнів, культура ведення зошитів у деяких учнів на недостатньому рівні. Багатьма учнями використовується коректор. Окремі учні систематично не виконують домашні завдання, часто не роблять записи під час уроку.
Як показала перевірка, більшість учнів 10 класу працюють на достатньому рівні навчальних досягнень.
Отже, в цілому рівень адаптації десятикласників до навчання у школі є достатнім. Учні, які мають низькі показники за всіма або більшістю досліджуваних аспектів потребують подальшого супроводу з боку вчителів, батьків та психолога.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
Учителям – предметникам, що викладають у 10 класі постійно:
- Працювати з учнями над формуванням у них глибоких і міцних знань, використовуючи різноманітні форми і методи навчання, інтерактивні методи, постійно звертати увагу на практичну спрямованість навчального матеріалу.
- Враховувати індивідуальні особливості пізнавальної сфери учнів (систематично повторювати раніше вивчений матеріал; пояснювати від простого до складного; використовувати опорні конспекти, плани, схеми; постійно контролювати виконання завдань, впроваджувати групові форми роботи);
- Забезпечувати умови щодо формування навичок самоконтролю й самооцінювання;
- Систематизувати типові утруднення учнів з предметів, постійно працювати на уроках над ними.
Класному керівнику 10 класу систематично контролювати відвідування учнями занять, успішність та поведінку учнів, своєчасно повідомляти батьків про всі випадки порушень правил поведінки учнями.
Батькам:
- Намагайтеся створити умови, які полегшують навчання дитини.
- Слухайте свою дитину: нехай вона переказує те, що треба заучувати, запам’ятовувати, періодично диктуйте тексти для записування, перевіряйте знання за запитаннями підручника і т. ін.
- Регулярно знайомтеся з розкладом уроків, факультативів, гуртків, додаткових занять для контролю і надання можливої допомоги.
- Діліться з дітьми знаннями з галузі, в якій ви маєте успіх.
- Пам’ятайте, що в центрі уваги батьків має бути не оцінка, а знання, навіть якщо сьогодні ними скористатися неможливо. Тому думайте про майбутнє й пояснюйте дітям, де коли ці знання стануть у нагоді.
- Не залишайте без уваги вільний час дитини. Не порівнюйте її успіхи з успіхами інших, краще порівняйте її із собою – це дає надію.
- Створюйте традиції й ритуали, які стимулюватимуть навчальну активність дітей.
- Використовуйте позитивний досвід ваших батьків і знайомих.
- Намагаючись пояснити різні способи виконання завдання, не відмовляйтеся від свого рішення. Це стимулює активність школяра
- Давайте відчути дитині, що любите її незалежно від успішності, помічаєте пізнавальну активність навіть за окремими результатами.